zamknij

Wiadomości

Nowe rondo na Złotnie, czyli jak wprowadzić chaos małą kropką na jezdni [ZDJĘCIA]

2017-10-08, Autor: Maksymilian Rybicki

Na Krakowskiej przy Siewnej powstało nowe rondo, które zorganizuje ruch na rozległym skrzyżowaniu.

Od soboty (7 października) zmieniła się organizacja ruchu na skrzyżowaniu Krakowskiej z Siewną. W tym miejscu spotykają się 4 ulice, a pierwszeństwo po Krakowskiej utrudniało wyjazd z Siewnej i Bronowej.

Reklama

Na stronie Urzędu Miasta Łodzi czytamy:

Dzięki utworzeniu ronda na tym skrzyżowaniu pogodzimy poszczególne relacje i poprawimy bezpieczeństwo. W nowej organizacji ruchu wytyczone zostaną zatoki autobusowe na Krakowskiej. Wprowadzony zostanie ruch okrężny na skrzyżowaniu, a Siewna stanie się na całej długości dwukierunkowa. Pozwoli to również na rozłożenie ruchu na Siewnej i Biegunowej, co odciąży skrzyżowanie Krakowskiej z Biegunową.

Problemy pojawiły się przed otwarciem ronda. Było ono gotowe na dwa dni przed wprowadzeniem zmian. O zmianach organizacji ruchu miały informować zamontowane przed skrzyżowaniem tablice. Niestety znak informujący był umieszczony w mało widocznym miejscu, które dodatkowo przysłaniały liście drzew.

Kierowcy, którzy dostrzegli znak informacyjny przejeżdżali według dotychczasowych przepisów, natomiast Ci, którzy nie zwrócili uwagę na tablice, stosowali się do przepisów ronda.

Wprowadzało to olbrzymi chaos w ruchu, przez co już dzień po zamontowaniu ronda doszło na tym skrzyżowaniu do kolizji.

To nie jedyny probelm. Mieszkańcy osiedla skarżą się i tłumaczą, że przed wprowadzeniem zmian skrzyżowanie powinno zostać gruntownie przebudowane.

- Namalowanie na jezdni małej kropki nie rozwiąże problemów na tym skrzyżowaniu. Powinno zostać od podstaw przebudowane!- tłumaczy jeden z mieszkańców Złotna.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy stowarzyszenie „Złotno Jest Fajne”:

W naszej opinii powstanie tego ronda jest dobrym pomysłem. Na skrzyżowaniu tych ulic bardzo często dochodziło do wypadków drogowych. Dodatkowo Mieszkańcy Złotna od dawna wnioskowali do Urzędu Miasta Łodzi, Radnych Miejskich, Zarządu Dróg i Transportu oraz Rady Osiedla o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. Nawet w ostatnich dniach wg naszej wiedzy Radna Małgorzata Moskwa – Wodnicka składała w imieniu Mieszkańców interpelację w tej sprawie. Przykład rond powstałych np. na ulicy Rojnej na Teofilowie pokazuje, że dobrze wpływają na płynność ruchu i bezpieczeństwo uczestników ruchu. Czas pokaże czy to rozwiązanie rozwiąże problemy w tej części osiedla. Natomiast wymalowanie znaków poziomych (ronda) w czwartek (5.10)  a zaplanowanie zmiany organizacji ruchu ze skrzyżowania na rondo dopiero w sobotę (7.10) było niefortunne i spowodowało duży chaos i niebezpieczeństwo w tym miejscu. Mamy nadzieję, że następnym razem przy podobnych sytuacjach zmiana organizacji ruchu nastąpi w tym samym czasie co przygotowanie/wymalowanie skrzyżowania/ronda.  

Z poważaniem. Złotno Jest Fajne!

A jak Wy oceniacie wprowadzone zmiany? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Kamil Śmiechowski 2017-10-08 16:11:47

  To, że kierowcy mają problemy z tym rondem świadczy przede wszystkim o ich fatalnym wyszkoleniu. Jeśli chodzi o sam pomysł to należy go oceniać pod kątem efektywności w stosunku do kosztów. I moim zdaniem wypada on pod tym względem wyśmienicie. Bardzo małym kosztem zrobiono bardzo dużo dla poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Co więcej, uważam, że takich rond powinno być w Łodzi jak najwięcej: Pomorska-Edwarda/Krokusowa, Nowosolna, Łagiewnicka/Okólna to pierwsze z brzegu przykłady

  9 10
 • ~Adam Zabojszcz 2017-10-08 20:32:43

  sadzisz ze to cos zmienia to rondko bo ja widze ze raczej nie i tak ci co z krakowskiej jada na teofilów lub ci co z teofilowa w strone retkini zawsze beda piersi na tym rądzie wiec tak naprawde nic sie nie zmienia tylko ktos nasrał kleksa na srodku jak chca robic rondo to niech je zrobią a nie bawia sie w plastyków okrótne akle prawdziwe to jest to samo co to rondo koło ryneczku na rydzowej albo na lnianej totalna pomyłka rondo to ma byc rondo a nie byle co chca oszczedzac na czym na naszym bezpieczeństwie brawo dla zarzadu obraz nedzy i rozpaczy przykre ale prawdziwe niestety

  12 5
 • ~kuki5050 2017-10-10 10:55:17

  Trochę wygląda jak rondo na Maratońskiej na wys. Popiełuszki... tyle że bardziej płaskie, no i skrzyżowanie inaczej wyglądało. Tam też wypadałoby zrobić kompletną przebudowę (stan asfaltu: tragedia), a nie walnąć barierki i namalować okrąg.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tulodz.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuŁódź

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tulodz.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Historyczny neon ŁÓDŹ FABRYCZNA powinien być:


Oddanych głosów: 498